Teacher
School Direct Teacher
|
Higher Level Teaching Assistant
|
Teaching Assistant
|
SEN Teaching Assistant
|
RECEPTION CALYPSO
Miss Powell
(PE Leader and EYFS Leader)
|
|
Mrs Christoforou
|
Ms Warden
|
RECEPTION ORION
Miss Popova
(PSHE, Well-being and School Council)
|
Mrs Tibbs
|
|
Miss Chauhan
|
Mrs Tibbs will be working with both Reception classes as HLTA for PPA.
Lunchtime staff – 11.30am – 12.30pm
Rec Calypso – Mrs Christoforou/ Ms Warden/ Miss Chauhan (Mrs Tibbs 1 day)
Rec Orion – Coach Georgia / Coach Polly
|
YEAR 1 LUNA
Miss Burke
(Music Leader)
Miss Sudo – School Direct Teacher
|
|
Mrs Keshini
(Mon, Tue and Wed)
Mrs Ramdarshan (Thu and Fri)
|
Mrs McDowell
|
YEAR 1 NOVA
Miss Linden
(Shadow Computing) Leader)
|
Mrs Majevadia
|
|
Mrs McDowell
|
Mrs Majevadia will be working with both Year 1 classes as HLTA for PPA.
Lunchtime staff – 12.00pm-1.00pm
Y1 Nova – Coach Wilson / Mrs McDowell
Y1 Luna – Mrs Keshini/ Mrs Ramdarshan (Miss Majevadia 1 day)
|
YEAR 2 LYRA
Mrs Bennett M-W (Computing and Online Lead) – 3 days.
Mrs Joyce T-F (RE) – 2 days
|
|
Mrs A Kumar
|
Mrs Horan
|
YEAR 2 Carina
Mr Evaghoras
(Science Leader and Eco Warriors)
|
Mrs Demetri
|
|
Mrs Themistokli
Miss Walsh
|
Mrs Demetri will be working with both Y2 classes as HLTA for PPA.
Lunchtime staff – 12.00pm-1.00pm
Y2 Lyra – Mrs Kumar / Mrs Horan/ (Mrs Demetri 1 day)
Y2 Carina – Miss Walsh and Mrs Themistokli
|
YEAR 3 ASTRA
Miss Sauka
(Humanities)
|
Miss Alkiviadou
|
|
Mrs Wogan
|
YEAR 3 LYNX
Mrs Leo
(Maths)
|
|
|
Mrs Sawley
|
Mrs Alkiviadou will be working with both Y3 classes as HLTA for PPA.
Lunchtime staff – 12.30pm-1.30pm
Y3 Astra – Mrs Eagle and Mrs Wogan
Y3 Lynx – Mrs Sawley / (Miss Alkiviadou 1 day to support Year 3)
|
YEAR 4 COSMO
Mrs S Kumar
(Shadow Art/ DT)
|
Mrs Morreale
|
|
Miss Kaya
Mrs Webb
Mrs Medway
|
YEAR 4 APOLLO
Mrs Kamal Uddin -
School Direct Teacher
(Shadow Art/ DT)
Mrs Toal
(Assistant Head Teacher and SENCO)
|
Mrs Morreale
|
|
Mrs Medway
|
Mrs Morreale will be working with both Y4 classes as HLTA for PPA.
Lunchtime staff – 12.30pm-1.30pm
Y4 Cosmo – Mrs Medway/ Miss Kaya/ Mrs Webb / (Mrs Morreale 1 day)
Y4 Apollo – Mrs Magda
|
YEAR 5 AQUILA
Miss Muse*
Mr Constantinides
(Clubs and Shadow PSHE)
|
Mrs Cofie
|
|
|
YEAR 5 VESPER
Miss MacDonald
(English Writing)
Mrs Beth – School Direct Teacher
|
|
|
Mrs Kamdar
|
Mrs Cofie will be working with both Y5 classes as HLTA for PPA.
Lunchtime staff – 12.30pm-1.30pm
Y5 Aquila – Mrs Aresti
Y5 Vesper – Mrs Kamdar / (Mrs Cofie 1 day)
|
YEAR 6 PAVO
Mrs Pavlou
(Spanish, Play Buddies and Mentor Lead)
|
Mrs Rodrigues
|
|
Mrs F Ahmet
|
YEAR 6 ANDROMEDA
Mr Bonallo
(English Reading)
Mrs Sarangi – School Direct Teacher
|
|
|
|
Mrs Rodrigues will be working with both Y6 classes as HLTA for PPA.
Lunchtime staff – 12.30pm-1.30pm
Y6 Pavo – Mrs F Ahmet
Y6 Andromeda – Mrs Man / (Mrs Rodrigues to support 1 day)
|
Leadership Team –
Mr Tofallis (Head Teacher) Safeguarding, Well-being, Clubs, Junior Travel Ambassadors and Bike IT Crew
Miss Costas (Deputy Head Teacher, Safeguarding, Well-being, Clubs, School Data Overview, KEY STAGE ONE)
Mrs Toal (Assistant Head Teacher, Safeguarding, Well-being, Clubs, SEN, Lunchtime and Playtime Lead, School Data Overview, KEY STAGE TWO)
Middle Leadership Team –
EYFS – Miss Powell
Maths Lead – Mrs Leo
English Writing Lead – Miss MacDonald
English Reading Lead – Mr Bonallo
School Office -
Mrs Andrews – Office Manager
Mrs Mittins – Senior Clerical Assistant
Mrs Mustafa – Welfare Officer; Mental Health First Aider and Well-being.
Mrs Aknar – Clerical Finance Assistant
Lunchtime Hall –
Coach Maria and Coach Polly
School Kitchen –
Chef Manager – Miss Dean
Kitchen Assistant – Mrs Blankson
Kitchen Assistant – Mrs Luxman
Kitchen Assistant – Ms Agyei
Breakfast and After School Club
Manager – Mrs Urso Baiarda
Miss Kafizas
Mrs Aresti
Miss Walsh
Mrs Magda
Mrs Eagle
Miss Paphitis
Mrs Wogan
Ms Silva
Coaches
Cleaners – Atlantic Cleaning
Caretakers –
Mrs Sidarenou
Mr Loizou
|